همایش پژوهش
 
 
picture
picture
picture
picture
picture
picture
picture
picture

 

از علی (ع) نقل شده:

« لاسنه افضل من‌التحقيق » هيچ كوششي ارزشمندتر از تحقيق نيست.

امام خميني (قدس سره الشريف) می ­فرمایند: مهم­ترين عامل در كسب خودكفايي و بازسازي، توسعه مراكز علمي و تحقيقاتي و تمركز و هدايت امكانات و تشويق كامل و همه جانبه مخترعين و مكتشفين و نيروهاي متعهد و متخصص است كه شهامت مبارزه را دارند و از لاك نگرش انحصاري علم به شرق و غرب درآمده و نشان داده­اند كه مي توانند كشور را روي پاي خود نگهدارند انشاءا... اين استعدادها در پيچ و خم كوچه­هاي اداره­ها خسته و ناتوان نشوند.

يكي از مهمترين عوامل موثر در پيشرفت جوامع، توجه به پژوهش و تحقيق و ارج نهادن به جايگاه پژوهشگران و پژوهندگان عرصه‌ي دانش‌بخصوص در جامعه‌ي دانشگاهی است . آن دسته از جوامعي كه ابتدا زمينه‌ و بستر مساعد پژوهش و تحقيق را مهيا ساخته و آن را خمير مايه امورشان قراداده‌اند، مدارج ترقي و بالندگي را هر چه مطلوبتر و در زمان كوتاهتري سپري كرده‌اند. بي‌ترديد دستيابي به توسعه همه جانبه بدون بهره‌گيري مناسب از يافته‌هاي پژوهشي ميسر نخواهد بود. تصميم‌سازي و تصميم‌گيري در نظام آموزشي كشور ايجاد مي‌نمايد.

مقام معظم رهبري می­فرمایند: باب تحقيق را بايستي باز گذاشت. دستگاه­هاي مختلف، كارخانجات صنعتي و مديران صنعتي و مديران دولتي مشرف بر صنعت، بر روي مسأله تحقيق بايد خيلي تلاش بكنند. اين كمك مي­كند به اينكه صنعت در رقابت با رقباي پيشرفته زمين نخورد. اين با تحقيق امكان­پذير است .در فرهنگ اسلامي، معناي جهاد در هر عرصه­اي تلاش براي در هم شكستن موانع و معارضه­ها است و از اين نگاه اسلامي، كشور حقيقتاً نيازمند جهاد علمي است.

بايد به نهضت علمي، روح تازه­اي بدميم و همه ظرفيت­هاي دانشگاهي و كليه استادان و دانشجويان براي جهش علمي كشور، وارد اين ميدان سرنوشت­ساز شوند. دولت و دانشگاه­ها با همكاري متقابل، روند شكل­گيري ايده در ذهن نخبگان تا تبديل آن به علم و سپس فناوري و بعد صنعت را سازمان­دهي كنند.

بنابراين هر ساله به دليل اهميت و جايگاه پژوهش و پژوهشگران ، هفته‌اي به نام ( هفته‌ پژوهش ) نامگذاري گرديده تا فرصتي مناسب براي تقدير از مقام پژوهش و پژوهشگران و معرفي آثار برجسته و برتر تحقيقي فراهم آيد. در اين هفته مراكز علمي، پژوهشي و واحدهاي تحقيقي به ارائه‌ي گزارش عملكرد خود پرداخته و فرصتي است جهت آسيب‌شناسي و مشخص نمودن فرصت‌ها و تهديدها تا عملكرد بهتر تسهيل و فراهم گردد.

اين هفته يادآور تمامي تلاش‌ها و مجاهدت‌هاي محققاني است كه در طول تاريخ به انديشيدن مبتني بر خردورزي نقادانه باور داشته و فرآيند پژوهش را غواصي در اقيانوس بيكران جامعه وطبيعت تلقي نموده كه درنهايت به يافتن درهاي گران قيمتي چون پاسخ به سوالات مطروحه در ذهن و يا كليد حل مشكلات و يا تبيين علل بروزمسائل و مشكلات و ارائه راهكارها منجر مي‌گردد.

در جهاني كه در تمامي پديده‌هاي آن، نشاني از تدبير و حكمت الهي وجود دارد، انساني  داراي مسووليت و وظيفه خاصي است و همواره مهمترين دغدغه ذهنش، يافتن پاسخي صحيح و علمي براي وقوع حوادث و پديده‌هاي پيراموني و يا ارائه  راه حل‌هاي منطقي براي مسائل پيش رو يا ترسيم استراتژي‌ها و راهبردي‌هاي علمي به منظور بهبود شرايط زيست و در نهايت نيل به مرتبه كمال مطلوب است و در اين راه چه كوششي ارزشمندتر از تحقيق و ارائه‌ي دستاوردهاي آن به تشنگان دانش و معرفت ؟

مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ هنر و هنر واحد 2 به مناسبت هفتۀ پژوهش سلسله سخنرانی­هایی را ترتیب داد که طی 2 روز به برنامه­ریزی شد. این 2 روز به 2 دسته از دانشجویان موسسه اختصاص یافت تا ضمن برگزاری تخصصی­تر سمینارها، شرایطی بهتر برای استفاده و برنامه­ریزی دانشجویان فراهم شود.

روز اول این سمینارها به گروه گرافیک اختصاص یافت که در روز سه­شنبه 29/9/90 برگزار شد. که شرح برگزاری به قرار ذیل است.

جدول برنامه ها:

ساعت

برنامه

05/10- 10

تلاوت قرآن

10/10- 05/10

پخش سرود جمهوری اسلامی ایران

20/10- 10/10

گزارشی در مورد امور پژوهشی گروه گرافیک- سرکار خانم ساداتی (مدیر گروه گرافیک)

50/10- 20/10

سخنرانی دکتر رستمی با موضوع: رستگاری در هنر اسلامی

10/11- 50/10

قدردانی از دانشجویان برتر    گروه­های گرافیک

10/11- 30/11

پذیرایی

30/11- 12

پخش فیلم ونگوک

12- 40/12

نقد فیلم با حضور اساتید گروه­های هنر دانشگاه فرهنگ و هنر

 

همان طور که در جدول بالا دیده می­شود، سخنران این روز جناب آقای دکتر مصطفی رستمی استادیار دانشکده هنر دانشگاه مازندران بوده­اند که با شرحی زیبا به بیان موضوع سخنرانی پرداختند. ایشان سخنان خود را با چند کلمۀ فَلَحَ، اَفلَح، فَلاحَت، آغاز کردند و در ادامه به شرحی پیرامون دنیای نیروانا  در هنر و فلسفۀ هندی پرداختند. ادامۀ بحث ایشان به توضیح در مورد فلسفۀ اسلامی اختصاص یافت و در نهایت تجلی وارستگی در هنر اسلامی توضیح داده شد.

پس از سخنرانی دکتر رستمی، از دانشجویان برتر، دانشجویان پذیرفته شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه­های معتبر، و پژوهشگران گروه­های هنر موسسه تقدیر به عمل آمد.

در نهایت نیز فیلم سینمایی زندگی­نامۀ ون­سان ونگوک نقاش بلندآوازه با حضور اساتید برجستۀ گروه­های هنر پخش و نقد گردید.

 

روز دوم این برنامه­ها که در روز 30/9/90 به شرح ذیل برگزار شد به گروه معماری اختصاص یافت. سخنران این برنامه جناب آقای دکتر سید علی سیدیان، استادیار گروه معماری دانشکده هنر دانشگاه مازندران، بودند که با موضوع تکنولوژی و معماری: دیروز، امروز، فردا به ایراد سخنرانی پرداختند.

جدول برنامه ها:

ساعت

برنامه

05/10- 10

تلاوت قرآن

10/10- 05/10

پخش سرود جمهوری اسلامی ایران

20/10- 10/10

ایراد سخنرانی و خیرمقدم، دکتر رستمی

50/10- 20/10

سخنرانی دکتر سیدیان با موضوع: تکنولوژی و معماری: دیروز، امروز، فردا

10/11- 50/10

قدردانی از دانشجویان برتر گروه­ معماری

30/11- 10/11

پذیرایی

 

ایشان بحث خود پیرامون موضوع سخنرانی را با توضیحاتی پیرامون گذشتۀ معماری در ایران و معماری بومی مناطق مختلف ایران آغاز کردند. در ادامه توضیحاتی مبسوط پیرامون آنچه که در معماری امروز ایران و جهان می­گذرد ارائه شد و در نهایت ضمن ارائه مثال­هایی از تکنولوژی مدرن به کار رفته در برخی بناهای امروزی در دنیا که به صورت موردی و نمونه ساخته شده­اند، از جمله ساختمان کربن در انگلستان، افقی از مسیر معماری به سمت پیشرفت را ترسیم کردند.

پس از سخنرانی دکتر سیدیان، از دانشجویان برتر و پژوهشگران گروه­ معماری موسسه تقدیر به عمل آمد.